Teknolojik Otopark

teknopark

Otopark ihtiyacının karşılanamadığı bir projede daha küçük bir alanda veya mevcut alandaki kapasite artışı, istenen kapasitede, konforlu ve güvenli bir otopark ile çözüm ve katma değer sağlar.

Güvenli, konforlu bir otoparkı, ekonomik işletme maliyetleri (personel, aydınlatma, havalandırma maliyetlerinde sağlanan tasarruf) ile mutlak bir kontrol ve yüksek verimlilikle işletme avantajı sağlar.

Tüm dünyada 23.000 den fazla Teknolojik Otopark Sisteminde yaklaşık 2.500.000 araç park edilmektedir.

KULLANIM ALANLARI

Ticari Otoparklar, Müstakil evler & Apartman Otoparkları, Oto bayileri, Galerileri, Servisleri, Showroomları, Şirketlerin Kısıtlı Otoparkları, Oteller, Hastaneler, Restoranlar, Araba Kiralama Şirketleri, Şehir Planlamacı ve Mimarların Projeleri

Kullanım Alanları

Ticari Otoparklar, Müstakil Evler & Apartman Otoparkları, Oto bayileri , Galerileri , Servisleri, Şirketlerin Kısıtlı Otoparkları, Oteller, Hastaneler , Restoranlar, Araba Kiralama Şirketleri, Şehir planlamacı ve Mimarların Projeleri

Otomatik otoparklar sadece umumi otoparklar için değil pek çok yapı projesinde, iş merkezleri, konutlar, eğlence merkezleri, turizm tesislerinin ihtiyaç duydukları otopark kapasitesini ve kullanım kalitesini projelerin toplam alanlarının daha küçük bir kısmında karşılayarak, projelere katma değer kazandırır.

Tam Otomatik Otopark Sistemi Nedir?

Tam otomatik otopark sistemlerinde rampa ve koridor kullanmadan sadece araç yüksekliklerinde katlar inşa ederek park yeri kapasitesinin büyütülmesidir. Örneğin sadece 3 aracın park edebileceği bir alana (47 m2) otomatik sistemlerinin avantajlarını kullanarak 59 aracın park etmesi sağlanabilir.

Artan kent nüfusları ve buna bağlı olarak artan kent trafiği mevcut otoparkların kapasitelerini yetersiz kılmaktadır. Yeni çok katlı otoparkların yapılması, sayı ve kapasitelerinin arttırılması bir ihtiyaç haline gelmektedir. Ancak, ekonomik ve ticari faaliyetlerin çok yoğun olarak yaşandığı kent merkezlerinde yeni otopark yerleri bulmak giderek zorlaşmakta, bulunan küçük alanlar da konvansiyonel otopark inşası için uygun olmamaktadır.

Tam otomatik otoparklar kesinlikle konvansiyonel otoparklara rakip değildir.

Geleneksel katlı otoparklara kıyasla aynı büyüklükte bir yapı içerisinde yaklaşık 1.5 ile 2 kat arasında daha fazla araç kapasitesi imkanı sağlar.

Sistemin içerisinde araç sirkülasyonu olmadığından ve insan da bulunmadığından araçlardan bir egzoz gazı salınımı olmaz ve bunun etkilerini önlemek için kapalı otoparklarda tesis edilen ve büyük işletme giderleri (elektrik, bakım vb.) getiren havalandırma sistemine ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca sistem içinde aydınlatma için elektrik tüketilmez..

Kullanıcılar için yüksek bir park konforu ve güvenliği sağlar. Sürücüleri meşgul etmeksizin, katları dolaşıp boş park yeri aramaksızın, en hızlı ve güvenli şekilde park edilmesi sağlanır. Içeride araç sirkülasyonu olmadığından kazalar, insan giriş çıkışı olmadığından, hırsızlık ve diğer tehlikelere karşı sürücüleri ve araçlarını %100 güvence altına alır.

İşetmenin personel sayısını minimum düzeye getirir. Bir idari ve bir teknik personel ile istenilen büyüklükte bir otopark işletilebilir. Sistemin tüm teknik ve mali bilgileri bilgisayarda kaydedilir ve denetlenir.

Otomatik otoparklar sadece umumi otoparklar için değil pek çok yapı projesinde, iş merkezleri, konutlar, eğlence merkezleri, turizm tesislerinin ihtiyaç duydukları otopark kapasitesini ve kullanım kalitesini projelerin toplam alanlarının daha küçük bir kısmında karşılayarak, projelere katma değer kazandırır.

.

Teknolojik Otopark Kurulumu hakkında detaylı bilgi için iletişime geçiniz