Fonksiyon Otoparkları

Car parking c

Fonksiyon Otoparkları

Her biri imar planı ve otopark yönetmeliğindeki asgari otopark sayılarıyla ilişkili fonksiyon otoparklarının envanter çalışması konut ve konut dışı fonksiyon otoparkları olarak iki ayrı grupta incelenmiştir.

Konut Otoparkları

Planlı ve geneli ayrık nizam olan yerleşmelerdeki konutların, site, toplu konut tarzında gelişen yerleşmelerdeki konutların otopark ihtiyacını kendi parseli içerisinde karşıladığı saptanmıştır. Ancak şehir merkezindeki tarihi alanlar, ilk çok katlı yapılaşmaların gerçekleştiği bölgeler ile gecekondu alanlarının ıslahı ile oluşmuş bitişik nizam ve küçük parsellerden oluşan konut alanlarında otopark ihtiyacının kendi parseli içerisinde karşılanmadığı ve bu durumun sorun olarak ulaşım sistemine yansıdığı görülmektedir

Konut Dışı Fonksiyon Otoparkları

Alışveriş merkezleri, iş merkezlerine ait otoparklarda yer almaktadır. Özellikle büyük alan kullanıma sahip alışveriş merkezleri, fuar, havaalanı, marina, üniversite kampüsleri, rekreasyon alanları, mesire yerleri ve turizm tesis alanları bünyesindeki otoparkların kapasitesi oldukça yüksektir.